• Ozonowanie mięsa

    Ozonowanie mięsa

    Dezynfekcja ozonem w przemyśle mięsnym

     

    Surowe wymogi higieniczne potrafią zatruć życie niejednego producenta drobiu – w przenośni i dosłownie. Powszechnie stosowany do dezynfekcji chlor jest bowiem niewygodny w użyciu, tworzy dodatkowe zagrożenia w postaci trujących oparów, a także generuje wysokie zużycie wody oraz energii elektrycznej.

     

    A jednak chlor – ujmując kolokwialnie – rządzi. I prawdopodobnie rządzić będzie jeszcze długo. Dlaczego? Aby to zrozumieć wystarczy posłużyć się prostym przykładem: pierwsza lokomotywa elektryczna powstała jeszcze w XIX wieku. W Polsce trakcja elektryczna zaistniała w połowie XX wieku. Ale regularne linie parowozowe funkcjonowały przez cały XX wiek, a spalinowozy z powodzeniem kursują do dziś. Jak mówi przysłowie: lepsze jest wrogiem dobrego. Dlatego bardzo niechętnie porzucamy utarte rozwiązania dla nowych, choćby były najlepsze. I często na tym tracimy.

     

    Warto przypomnieć, że chlor stał się powszechnym środkiem dezynfekującym na całym świecie, na przełomie XIX i XX stulecia, gdy jeszcze nie wiedziano o nim tego wszystkiego, co wiemy obecnie. Zanim się dowiedzieliśmy, chlor zdołał zdominować wiele gałęzi przemysłu. Tego zwyczajnie nie da się odkręcić w ciągu kilku lat. Bo potrzebna jest też świadomość użytkowników i właścicieli przeróżnych instalacji. Ale niewykluczone, że z czasem stanie się podobnie jak z eternitem, czyli zostanie położony nacisk odgórny na wycofywanie chloru wszędzie tam, gdzie jego działanie może być szkodliwe dla zdrowia.

    Generatory ozonu - skuteczna dezynfekcja

    Przemysł mięsny powszechnie wykorzystuje związki chloru do dezynfekcji m.in. tusz drobiowych, sprzętu, opakowań oraz całych pomieszczeń produkcyjnych. O wyższości ozonowania nad chlorowaniem pisaliśmy w artykule o generatorach ozonu w przemyśle mięsnym. Teraz jednak warto wspomnieć o podstawowych sprawach:

     

    Czy ozonowanie jest skuteczniejsze od chlorowania?

     

    TAK. Badania naukowe udowodniły, że ozonowanie jest nawet 50 razy skuteczniejsze od chloru.

     

    Czy ozonowanie jest bezpieczniejsze od chlorowania?

     

    TAK. Ozon jest chemicznie wolny i nie wytwarza szkodliwych produktów ubocznych.

     

    Czy ozonowanie jest wygodniejsze od chlorowania?

     

    TAK. Ozon wytwarzany jest na miejscu. Nie trzeba go przewozić, ani magazynować.

     

    Czy ozonowanie jest tańsze od chlorowania?

     

    TAK. Po uwzględnieniu wszystkich kosztów towarzyszących, całkowite koszty produkcji spadają, ponieważ ozonowanie pozwala na znaczne oszczędności energii oraz wody.

     

    I oczywiście dochodzi jeszcze kwestia świadomości społecznej. Każda firma, która przestawi się na dezynfekcję ozonem, może reklamować się hasłem: W naszym zakładzie nie chlorujemy! To może być już wkrótce bardzo popularne i modne hasło…