• Czym jest ozon i jak możemy go stosować

    Czym jest ozon i jak możemy go stosować

    Właściwości ozonu w przyrodzie są nam bardzo dobrze znane. Powszechnie wiadomo, że ozon w górnej części atmosfery – stratosferze, absorbuje szkodliwe dla organizmów żywych promieniowanie ultrafioletowe. Mamy również świadomość, iż ozon w dolnej warstwie atmosfery jest zanieczyszczeniem, które negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Oprócz istotnej roli, jaką odgrywa ozon w istnieniu naszej planety, może on być również stosowany, jako ekologiczny środek czyszczący.

    Budowa i właściwości chemiczne ozonu

    Cząsteczka ozonu, podobnie jak cząsteczka powietrza, zbudowana jest z atomów tlenu, z tą różnicą, że w skład powietrza wchodzą dwa atomy tlenu, a w skład cząsteczki ozonu trzy. To właśnie dzięki trzeciemu atomowi tlenu, ozon chroni nas przed promieniami UV – jest silnym utleniaczem fotochemicznym. Ozon jest znacznie gęstszy od powietrza i ma niebieską barwę, natomiast pod wpływem temperatury poniżej -112, 3˚C skrapla się do niebieskiej cieczy. Szczególnie charakterystyczny jest jego zapach, który możemy poczuć po burzy – ozon powstaje również podczas wyładowań atmosferycznych. Właściwości tego gazu, w 1839 roku opisał po raz pierwszy niemiecki chemik Christian Schönbein.

    Działanie i zastosowanie ozonu

    Właściwości ozonu znane są od bardzo wielu lat, jednak dopiero od niedawna został on wprowadzony do regularnego stosowania w dziedzinie przemysłu i gospodarki. Dzięki temu, że niemalże zaraz po rozproszeniu ulega rozkładowi. Proces ten przyspieszają przeszkody, na które na swojej drodze może natrafić ozon. Należą do nich przede wszystkim wirusy, grzyby, bakterie i alergeny. W zetknięciu z nimi, ozon wchodzi w reakcję chemiczną, powodując ich utlenienie, czyli skuteczne usunięcie. Ta reakcja chemiczna wykorzystywana jest w przypadku ozonowania pomieszczenia, czyli ekologicznej, a przede wszystkim skutecznej sterylizacji i oczyszczenia powietrza z nieprzyjemnych zapachów.